Beauty

ZAPISY

napisz: drogadobagram@gmail.com

O BIEGU

Drodzy biegacze,

1. Bieg Weterana – „Droga Do Bagram” to inicjatywa biegowa organizowana w związku z obchodami Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w 2021 roku. Chcieliśmy zorganizować bieg, który będzie mocno związany z działaniami polskich żołnierzy w misjach i operacjach wojskowych. Głównym celem Biegu jest przede wszystkim integracja środowiska weteranów ich rodzin, rodzin poległych żołnierzy ale także przyjaciół, którzy wspierają to środowisko i doceniają poświęcenie żołnierzy Wojska Polskiego. To także idealna okazja o tym by edukować społeczeństwo o zaangażowaniu Polski w budowanie bezpieczeństwa i pokoju na świecie.

Poprzez udział we wspólnym biegu chcielibyśmy propagować aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia wśród Weteranów i ich najbliższych. Razem chcemy pokonać dystans 5316 km czyli dokładnie tyle ile dzieli Warszawę od bazy, w której stacjonowali polscy żołnierze w Afganistanie – Bagram. Wierzymy, ze wspólnie uda nam się ten cel osiągnąć a włożony wysiłek i satysfakcja z udziału zachęci was do czynnego uprawiania sportu jako świetnego sposobu na radzenie sobie z problemami, na poprawę humoru, na uśmiech na twarzy i na lepsze samopoczucie.

Centrum Weterana

Działań Poza Granicami Państwa

Warszawa, 2021

Baza w cieniu Hindukuszu

Obecność polskich żołnierzy w Afganistanie należy do najbardziej wymagających zadań jakie nasi żołnierze realizowali po zakończenia II wojny światowej. Ogół społeczeństwa kojarzy udział żołnierzy z biało-czerwono flagą na ramieniu ze służbą w ramach operacji „Enduring Freedom” (lata 2002-2007), ISAF (2007-2014), czy też trwając od 2015 r. misji „Resolut Support”. Mylą się ci którzy sądzą, że pierwszy polscy żołnierze trafili do tego odległego kraju na początku tego stulecia. Poprzedzili ich obserwatorzy wojskowi z Polski, którzy pełnili zadania w strukturach Misji Dobrych Usług Organizacji Narodów Zjednoczonych w Afganistanie i Pakistanie (OSGAP) powołanej w październiku 1988 r. Ich głównym zadaniem było obserwowanie wycofania wojsk ZSRR z Afganistanu i nadzorowanie powrotu uchodźców do ich miejsc zamieszkania. Podczas OSGAP nasi żołnierze po raz pierwszy mieli okazję zetknąć się z miejscowością Bagram. To niewielkie miasto położone w środkowym Afganistanie kojarzone jest głównie ze znajdującą się tam od lat 80. ubiegłego wieku bazą i lotniskiem wojsk sowieckich interweniujących w tym kraju. M. in. jej kontrolą zajmowali się nasi obserwatorzy z ramienia ONZ.

Ponad dekadę później do Afganistanu trafili kolejni żołnierze WP, służący w ramach międzynarodowej operacji „Enduring Freedom”, rozpoczętej po atakach terrorystycznych na USA w dniu 11 września 2001 r.. Jej głównym celem było ukaranie terrorystów z organizacji Al-kaida, odpowiadających za wspomniane zamachy, oraz wspierających ich afgańskich talibów. W ramach międzynarodowej koalicji pod amerykańskim przywództwem wiosną 2002 r. pierwsi polscy żołnierze, wśród których byli saperzy, logistycy i operatorzy GROM, trafili właśnie do Bagram, gdzie stacjonowali w bazie „Biały Orzeł”. Ich pierwszym zadaniem było zabezpieczenie terenu i przygotowanie warunków do przyjęcia kolejnych zmian polskiego kontyngentu wojskowego w tym kraju. Szczególnie wymagającym przedsięwzięciem było oczyszczenie obozowisko z niewybuchów i innych ładunków wybuchowych z czasów okupacji sowieckiej i późniejszych walk pomiędzy samymi Afgańczykami. Olbrzymia ich ilość zapewniła zadania na kolejne lata funkcjonowania Polaków w tym regionie. Ich ciężka i długoletnia służba okazał się potrzebna nie tylko dla polskiej armii, lecz również dla przedstawicieli wojsk sojuszniczych tam stacjonujących.  

Baza w Bagram była także miejscem stacjonowania polskich żołnierzy w ramach misji ISAF. Podczas tej najbardziej wymagającej operacji w historii Organizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego żołnierze Sił Zbrojnych RP rozszerzyli zasięg działania operacyjnego o inne obszary Afganistanu, jednak wciąż jednym z najważniejszych baz PKW pozostał obóz „Biały Orzeł”. W nim stacjonowało dowództwo kontyngentu, kompania inżynieryjna, a od pewnego momentu także załogi śmigłowców Mi-17 i Mi-24, tworzących Samodzielną Grupę Powietrzną. Baza w Bagram przez lata była także pierwszym miejscem do którego trafiali polscy żołnierze rozpoczynający służbę w Afganistanie. Była ona też  niemym świadkiem wielu pożegnań naszych żołnierzy, również tych którzy polegli służąc w tym kraju. Ponadto w tym samym miejscu w grudniu 2014 r. symbolicznie zakończyła się służba ostatniej zmiany PKW w ramach ISAF. Kolejny etap obecności Polaków w tym mieście rozpoczął się w 2015 r., wraz z powołaniem misji „Resolute Support”, która do dziś ma charakter szkoleniowo-doradczy, ukierunkowany na wsparcie sił bezpieczeństwa Afganistanu. Obecnie stacjonuje tam dowództwo PKW wraz z elementami wsparcia i zabezpieczenia operacji.

Patrząc z perspektyw lat można zaryzykować stwierdzanie, że baza w Bagram na stałe przeszła do historii polskiego oręża. Stała się symbolem zmieniającej się rzeczywistości w jakich działali polscy żołnierze. To właśnie w odległym obozowisku w cieniu Hindukuszu Polacy zdobywali bezcenne doświadczenie, które przyszło im wykorzystać w kolejnych latach działań nie tylko w Afganistanie, ale też w innych regionach świata. Dla wielu polskich żołnierzy stała się drugim domem, tak odległym od Polski, ale jednocześnie tak bliskim, ze względu na długoletnią w niej służbę.

 

Tomasz Jasionek (CWDPGP)